3. Orgány samosprávy
Charakteristika územní, zájmové a profesní samosprávy
Územní - Územní samospráva je prostorově vymezený funkční celek, který je nadán právem sám rozhodovat o svých záležitostech. Příkladem jsou Obce jako základní územní samosprávné celky a kraje jako vyšší územní samosprávné celky. Jejich právo je zakotveno v Ústavě (hlava první: čl. 8, hlava sedmá: čl. 99–105) a také v zákoně o obcích a o krajích. Samosprávné celky vytvářejí vlastní orgány, jejichž prostřednictvím je výkon samosprávy uskutečňován. Územní samospráva může vydávat podzákonné právní předpisy.
(přijímání a výdej darů, vydávání obecně závazných vyhlášek,
Jedná se o samosprávu v obcích a krajích v samostatné působnosti.
Zájmová - právo na samostatné rozhodování o vlastních záležitostech může být svěřeno i subjektům, které spojuje určitý společný zájem. V takovém případě se jedná o zájmovou či profesní samosprávu.
a) komory
b) sdružení občanů – Sokol Junák, svaz rybářů, svaz hasičů
Příkladem mohou být Česká advokátní komora, Exekutorská komora České republiky, Notářská komora České republiky, Česká lékařská komora, Česká lékárnická komora či Česká stomatologická komora. Za zájmovou samosprávou je třeba považovat i školní samosprávu, jejímž prostřednictví se na řízení školy podílejí žáci a jejich rodiče.
Profesní – samospráva profesních komor je prezentována profesními komorami a povinným členstvím a komorami s nepovinným členstvím
Samostatná a přenesená působnost obce
Samostatná působnost obce – záležitosti, které nejsou nařízeny státem a obec je vykonává pro blaho svých občanů (odvoz odpadků, finance, vydávání obecně závazných vyhlášek
Přenesená působnost obce – záležitosti, které stanoví zákon a obec je vykonává (vydávání matričních průkazů, OP, evidence obyvatel, stavební povolení)
Orgány rozhodující v samostatné působnosti
Zastupitelstvo obce rozhoduje ve věcech patřících do samostatné působnosti obce, obecní policie, rada obce.